StartUpStart Blog

4/7 - Investice do projektu – jaké jsou možnosti?

  • Pro startupy

Každý projekt nebo podnikání potřebuje na svůj chod finanční prostředky. Naprostá většina začínajících podnikatelů či firem musí na začátku své cesty počítat s tím, že první týdny, měsíce, nebo i roky, budou náklady převyšovat zisky. Jaké jsou tedy možnosti rozjet vlastní podnikání a jak ho financovat?

FFF

Friends. Family. Fools. Skupina, která obsahuje přátele, rodinu a blázny jsou velice často prvními investory, kteří poskytnou své prostředky pro rozjezd Vašeho podnikání. Jako každá možnost financování, i tato varianta má své výhody a nevýhody, nebo spíše úskalí, která může přinést. Nejčastěji se jedná o peníze bez „papíru“ a také jsou často poskytovány na základě vztahů, které s blízkými máte. Je samozřejmě skvělé, když Vás okolí podporuje, ale je potřeba dát pozor, aby Vás tento způsob financování nerozhádal.

Dotace

Dotační příležitosti, které jsou spojené s rozjezdem podnikání, mohou být vhodným prostředkem, jak si snížit náklady v počátku podnikání. Většina výzev, které se týkají podpory podnikání, jsou ale omezeny regionem, kde daný subjekt podnikání a velice často není možné žádat o dotaci, když subjekt podniká na území hlavního města Prahy. Dalšími možnostmi je získat podporu při získání živnostenského listu, nebo například při vytvoření pracovního místa. Dávejte ale pozor na tvrdá pravidla úřadů! Informace o dotacích a jejich možnostech je možné hledat na www.dotacni.info.

Crowdfungind

Crowdfunging je zřejmě nejnovější cestou, jak je možné získat finanční prostředky od svých podporovatelů. Tento typ financování určitě není vhodný pro každého, velice záleží na produktu, který nabízíte a jak je atraktivní pro případné přispěvatele, více můžete zjistit na Startovači nebo HitHitu. Tento typ financování doporučujeme zejména těm, kteří vyvíjí produkt určený pro jednotlivce. Nejčastějším důvodem, proč Vám lidé na projekt přispějí, je, že dostanou buď přednostně, nebo za lepší cenu Vámi nabízený produkt.

Angel investor

Angel investor. Nejčastěji se jedná o člověka, který vydělal za svůj život podnikáním dostatek prostředků na to, aby se mohl dovolit riskantní investice do nových projektů. Rozhodování angel investora, do jakého projektu vstoupit a do jakého ne, je velice často emocionální. Andělští investoři tíhnou k investování do projektů, které se jim buď líbí, nebo danému odvětví rozumí a mohou tím pádem přinést i další přidanou hodnotu. Dalším specifikem jejich rozhodování může být, že na kvalitě nápadu nemusí vůbec záležet, ale angel investorovi je sympatický jeho tvůrce a rozhodne se do projektu vstoupit z tohoto důvodu.

Venture kapitál

Podle obecné definice se jedná o střednědobý až dlouhodobý kapitál, který je investován výměnou za podíl ve společnosti. V zásadě by se mohlo jednat i o angel investora, ale proces rozhodování venture fondů je zcela odlišný a pragmatičtější. Pokud by Vás zaujala tato možnost hledání investora, tak nejčastějšími podmínkami Venture kapitálových fondů je, aby Váš projekt měl globální dosah a Vaše šance na získání takového investora vychází na zhruba jedno procento.

Podobné články

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používaním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používaním souboru cookie. Více informací
OK